Buradasınız : Ana Sayfa //Otomobil Haberleri//Otomobillerde Emisyon Değeri Ne Demek?

Otomobillerde Emisyon Değeri Ne Demek?

Otomobillerde Emisyon Değeri

Otomobiller karoser yapılarına, boyutlarına, sürüş karakterlerine göre sınıflandırılıyor. Hatta bu sınıflar da kendi aralarında alt sınıflara ayrılıyor. Bu sınıflandırma işi o kadar karışık bir hal almış durumda ki bazen biz bile hangi otomobil hangi sınıfta ayırmakta zorlanabiliyoruz. Taksonomik sınıflandırma bile otomobil sınıflandırmasının yanında basit kalıyor diyebiliriz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi otomobiller artık bir de emisyon değerlerine göre sınıflandırılıyor.

Peki Otomobillerde Emisyon Değeri Nedir?

Günlük olarak kullandığımız araçlarda içten yanmalı motorlar kullanılıyor. İster benzinli ister dizel olsun tüm araçların motorlarında bir yanma gerçekleşir. Nerede olursa olsun yüm yanma işlemleri sonrasında da karbondioksit (CO2) gazı açığa çıkar. CO2 emisyonuysa bir otomobilin bir km’de kaç gram CO2 ürettiğini gösterir ve kısaca xx g/km olarak gösterilir.

egzoz emisyon de%C4%9Feri

Otomobiller Emisyon Değerine Göre Nasıl Sınıflandırılır?

Gelelim sınıflandırmanın nasıl yapıldığına. Toplam yedi basamaktan oluşan tabloda emisyon değeri 100 g/km’ye kadar olan otomobiller A sınıfı, 101-124 g/km arasında olanlar B, 126-150 g/km C, 151-175 g/km D, 176-200 g/km E, 201-225 g/km F ve 226 g/km’den yukarı olanlarsa G sınıfı otomobiller olarak ayrılıyor.

Bu yazı için google'dan gelen aramalar:

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Sıfır Otomobil Fiyatları | Sıfır Araba Fiyatları. Tüm hakları saklıdır.